Γράφει η
Κατερίνα Κουβουτσάκη
λυσιτελής
(αρχαία λέξη λυσιτελής, -ής, -ές & φράση λύειν τὰ τέλη «πληρώνω τα τέλη», άρα –κατά την αρχαία αθηναϊκή δημοκρατική αντίληψη τής ισοτέλειας– «καθίσταμαι επωφελής, χρήσιμος [για το κοινωνικό σύνολο]»)
= επωφελής, χρήσιμος, τελεσφόρος
π.χ.
![ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΛΕΞΗ ΛΥΣΙΤΕΛΗΣ; ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗΣ](https://1.bp.blogspot.com/-zmnNghT1R30/V5d7VtM5gvI/AAAAAAAAAws/sN3ByMV1S9QfG65ITN_92m4yHCCDhAoVgCEw/s400/%25CE%25A0%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2583%25CE%25AF%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25B71.jpg)
λυσιτελής
(αρχαία λέξη λυσιτελής, -ής, -ές & φράση λύειν τὰ τέλη «πληρώνω τα τέλη», άρα –κατά την αρχαία αθηναϊκή δημοκρατική αντίληψη τής ισοτέλειας– «καθίσταμαι επωφελής, χρήσιμος [για το κοινωνικό σύνολο]»)
= επωφελής, χρήσιμος, τελεσφόρος
π.χ.
«Ακολούθησε μια εξαιρετικά λυσιτελή για το κοινωνικό σύνολο πολιτική, που αναγνωρίστηκε από όλους».
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου